Uzplaukums vai sabrukums? Eiropas iedzīvotāju novecošanās un zemāka dzimstības līmeņa ietekme uz ekonomiku

Paredzams, ka līdz 2050. gadam to cilvēku skaits, kas vecāki par 65 gadiem, visā pasaulē pieaugs līdz 1,6 miljardiem. Tas ir divas reizes vairāk nekā 2021. gadā, raksta Euronews.

Šo tendenci nosaka divi pēc būtības pozitīvi faktori: uzlabojusies iedzīvotāju fiziskā labsajūta un sieviešu autonomija. Lai gan cilvēki dzīvo ilgāk, uzlabojas arī sieviešu izglītība, kas nozīmē, ka viņām parasti dzimst mazāk bērnu.

Iedzīvotāju novecošanās sekas rada vairāk bažu nekā tās katalizatori. Pagājušajā gadā daudzi pasaulē sekoja līdzi politiskajiem nemieriem Francijā. Kad prezidenta Makrona valdība paziņoja, ka vēlas paaugstināt pensionēšanās vecumu no 62 līdz 64 gadiem, Francijas protesta kultūras spēks izpaudās ar pilnu spēku.

Pēc Makrona domām, bija nepieciešami divi gadi papildu darba, lai izturētu iedzīvotāju novecošanās radīto fiskālo slogu. Francūži to uztvēra kā uzbrukumu viņu izslavētajām darba tiesībām. Tā kā ekonomiskie argumenti palika bez ievērības, reforma tika virzīta cauri Nacionālajai asamblejai bez balsojuma.

Lai gan Makrona nostāja bija nepopulāra, tā bija reakcija uz svarīgu ekonomikas principu. Ja pieaug pensionāru skaita attiecība pret jauniešiem, valsts budžetam rodas lielāks slogs.

Saskaņā ar Eurostat datiem 2023. gadā ES vecāka gadagājuma cilvēku apgādājamo īpatsvars bija 33 %, kas nozīmē, ka uz katru 65 gadus vecu vai vecāku personu bija nedaudz vairāk nekā trīs darbspējīgi pieaugušie (15-64 gadi). Līdz 2050. gada janvārim valsts izdevumi veselības aprūpei un pensijām, visticamāk, pieaugs, jo šķiet, ka šis rādītājs sasniegs 56,7 %.

Iedzīvotāju novecošanās ietekme uz produktivitāti

Iedzīvotāju novecošanās ietekme uz produktivitāti ir iemesls tikpat sāpīgām prognozēm. Ja ekonomikā ir mazāk darbspējīga vecuma cilvēku, uzņēmumiem var būt grūti aizpildīt darba vietas. Tas varētu kavēt preču un pakalpojumu ražošanu, kaitējot starptautiskajai konkurētspējai.

Vēl nesen eiro zonas demogrāfiskās pārmaiņas nekaitēja ražīgumam. Jaunās tūkstošgades pirmajos 20 gados pieauga gados vecāku cilvēku skaits darbaspēkā. Ilgāks darba mūža ilgums līdzsvaroja pieaugošo atkarību no vecuma koeficienta, kas bija veselības stāvokļa uzlabošanās un pensijas vecuma palielināšanās sekas.

Turklāt turpmāka pensijas vecuma paaugstināšana nav viegls politisks ceļš.

Īstermiņā imigrācija var palīdzēt aizpildīt darbaspēka trūkumu, taču tas var nebūt ilgtspējīgs risinājums. Jaunu darba ņēmēju plūsma uz novecojošām valstīm nākotnē ir lielā mērā atkarīga no demogrāfiskās attīstības

Tomēr, pat ņemot vērā, ka valsts budžets ir pakļauts riskam, demogrāfiskās pārmaiņas slēpj zināmu paradoksu. Iespējams, valstis tērē naudu, bet kas būtu, ja parāds nebūtu tik postošs? Ja iedzīvotāju novecošanās samazinās procentu likmes, tad tā varētu būt taisnība.

Lai noskaidrotu šo fenomenu, mums jāsaprot, kāda ir uzkrājumu nozīme. Ja pieprasījums noguldīt naudu bankā ir augsts, kredītu ir vairāk. Saskaņā ar pieprasījuma un piedāvājuma likumsakarībām tas kreditēšanu padarīs lētāku – un ir arī otrādi. Tomēr šī jautājuma centrā ir viena neskaidrība: kā vecāki patērētāji pārvalda savu naudu?

Šajā jautājumā var izšķirt divus dažādus stāstus. No vienas puses, ja “sudraba paaudze” sāks samazināt savus uzkrājumus, viņiem ir potenciāls palielināt procentu likmes. Šādu viedokli pauda bijušais Anglijas Bankas ierēdnis Čārlzs Gudhārt. Šajā scenārijā redzams, ka pensionāri, tikko palikuši bez darba, izšķērdē savus uzkrājumus, tuvojoties mūža nogalei.

Taupīgi seniori, kas finansiāli gatavojas pensijai, paaugstina uzkrājumu līmeni. Pat tad, kad viņi beigs savu karjeru, ir diskutējams, cik vieglprātīgi viņi būs. Vēlme atstāt mantojumu bieži vien liek gados vecākiem patērētājiem savilkt maciņus – laba ziņa viņu bērniem.

 

Leave a Comment